Географія 8 клас

 Статево-віковий склад населення світу й України. Тривалість життя населення.  - 24.03.2021

Віковий склад населення:

1)населення, яке молодше від працездатного (діти віком до  15 років);

2)працездатне населення ( від 16 до 64 років включно)

3) населення, яке старше від працездатного (65 років і більше)

Залежно від чисельного співвідношення демографічних поколінь у країні розрізняють три типи вікової структури: прогресивний, стаціонарний і регресивний.

Практична робота.

1.Чим відрізняються форми піраміди і про що це свідчить?

2.Зробіть висновок про те, чи існує відповідність між формою піраміди і типом відтворення населення.

Нігерія

Велика Британія

Україна



Механічний рух населення - 26.03.2021





Домашнє завдання: опрацювати параграф.



Густота населення. Територіальні відмінності - 07.04.21 (асинхронно)

Опрацювати параграф 52 (ст.254-255)
Густота населення = к-сть населення площа - формула густоти населення.


Міські і сільські населені пункти - 09.04.21




Місто -— тип поселення, жителі якого зайняті, як правило, поза сільським господарством.

• великі міста — чисельністю від 250 тис. до 1 млн. чол.

• середні міста — від 100 тис. жителів до 250 тис.

• невеликі міста, від 50 до 100 тис. чол.

• малі міста — до 50 тис. жителів.

Село  - це населений пункт з кількома десятками або сотнями будинків індивідуальної забудови. У села переважне заняття жителів - це сільське господарство, промисли.

За кількість населення :

v  дрібні  - менше 200осіб

v  малі - 200 - 500осіб

v  великі  - 500 - 3000 осіб

Складіть порівняльну характеристику двох областей України й оформіть її у вигляді таблиці. (Наприклад Київська і Хмельницька; Дніпропетровська  і Закарпатська).

Ознаки

Область

Область

1. Площа

  

2. Кількість населення

  

3. Кількість мешканців

  

4. Кількість сільських мешканців

  

5. Рівень урбанізації

  

6. Прирісні населення,

  

7. Кількість міських населених пунктів.

  

8. Кількість міських населених пунктів.

  

9. Густота населення.

  

10. Густота сільського населення.

  
Source: https://lectures.7mile.net/geography-8/naselennia/miski-i-silski-naseleni-punkti.html


Домашнє завдання: параграф 52.


Міське і сільське населення - 14.04.21

Зміни в динаміці загальної чисельності населення визначаються змінами у розміщенні міського і сільського населення. Розміщення міського і сільського населення має істотний вплив на раціональне розміщення та оптимальний розвиток продуктивних сил.

Міське населення України проживає у різних типах поселень: малих містах (з населенням до 50 тис. жителів), середніх (50—100 тис. жителів), великих (100—250 тис. жителів), крупних (250—500 тис. жителів) та найкрупніших (понад 500 тис. жителів), а також у селищах міського типу.

На 1 січня 1999 р. в Україні нараховувалося 448 міст, в т. ч. 169 обласного підпорядкування, 897 селищ міського типу та понад 28775 сіл. У міських поселеннях, які становлять менш ніж 5% всіх населених пунктів України, зосереджено більш як 2/3 населення країни. В цілому міста становлять лише третину міських поселень України, але в них проживає близько 90% всього міського населення. При цьому основна його частина припадає на крупні і найкрупніші міста.

В селищах міського типу з людністю понад 20 тис. чол. проживає лише 2% населення, а решта населення проживає у поселеннях до 20 тис. чоловік.

Сільське населення України становило на початок 1999 р. 16124,0 тис. чоловік. Така його чисельність та динаміка — це результат неоднозначних за характером процесів розселення людей протягом значного історичного періоду.

Найбільш суттєвим фактором формування чисельності сільського населення є соціально-економічні умови, що складалися в Україні у певні періоди її історичного розвитку.

Оскільки основною економічною базою господарського розвитку сільської місцевості є сільськогосподарське виробництво, то в залежності від специфіки цього виробництва в певних природних і соціально-економічних умовах здійснювалося відтворення загальної чисельності населення і особливо його працездатної частини, а також розміщення по території певних населених пунктів.

Як чисельність сільського населення, так і кількість сільських населених пунктів не є постійною величиною. Аналіз статистичних даних за значний період часу дав змогу встановити довгострокову і стабільну тенденцію — постійне зменшення загальної чисельності сільського населення України. Так, лише за 1979—1985 рр. чисельність сільських жителів в країні зменшилась на 2,6 млн. чоловік, або на 13,5%, а за 1986—1998 рр. — ще на 1,2 млн. чоловік.



Домашнє завдання:  параграф 52, 53; зробити конспект.




Урбанізація. Міські агломерації. Мегаполіси - 16.04.21


Процес урбанізації відбувається завдяки поглинанню сусідніх сільських поселень, формування широких приміських зон, міграції з сільської місцевості.

Передумови урбанізації: збільшення промислового виробництва, розвиток соціально-культурних функцій, активне збільшення ринку праці.

Рівень урбанізації визначено відносним показником міського населення.

Для сучасної урбанізації характерно:

швидкі темпи зростання чисельності міського населення, особливо в менш

розвинених країнах (1900 р. в містах мешкали 19 % населення, зараз - понад 50%);

швидші темпи зростання великих міст (на початку XX ст. було 360 великих міст з населенням понад 100 тис, 10 міст-.мільйонерів, на початку XXI ст. — 4 тис. та 400 відповідно);

розширення території міст (замість точкових міст їх скупчення).


Домашнє завдання: параграф 53.


Етноси. Найпоширеніші мовні сім'ї. Однонаціональні та багатонаціональні країни - 21.04.21 (асинхронно)

Етнос — стійка спільнота людей, що історично склалася на певній території. У ній люди мають власну мову, культуру, усві­домлюють свою єдність і відмінності від інших етносів. У ході роз­витку етносу формуються характерні ознаки матеріальної та духов­ної культури, етнічна самосвідомість. Основними формами етносу є плем’я, народність, нація.

Плем’я — це група людей, що має свою територію, примітивну економічну єдність, звичаї та складається з кількох родів. Поступове змішування племен призвело спочатку до виникнення союзів, а по­тім і народностей.

Народність — це спільнота людей, яка історично склалася на основі об’єднання племен і має спільні територіальні, мовні та економічні ознаки. Коли спільні ознаки мови, культури, єдності території набувають стійкого характеру, народність пере­творюється в націю.

Нація (від лат. паііоп — народ) — це населення певної терито­рії, яке має спільні звичаї, походження, історію розвитку, мову.

Культуру, побут, походження та розселення народів вивчає на­ука етнографія.

Класифікація країн за національним складом населення

За національним складом населення у світі виділяють три групи країн: однонаціональні, двонаціональні та багатонаціональні. Одно національними вважають країни, в яких понад 90 % населення складають представники однієї нації (Данія, Швеція, Портуґалія, Італія, Ірландія, Греція, Південна Корея, Японія, Ємен, Банґладеш, Саудівська Аравія та ін.). Класичним прикладом двонаціональної країни є Бельґія, де проживають фламандці і валлони. Більшість країн світу є багатонаціональними. Найбільш строкатий етнічний склад в азіатських країнах — Індії та Індонезії, в них проживає по­над 100 народів. Саме у країнах з багатонаціональним складом на­селення часто виникають міжетнічні суперечності.


Домашнє завдання: параграф 54, зробити конспект (відіслати на пошту або вайбер)



Національний склад населення України  - 23.04.21

Національний склад населення країн

 За національним складом населення вирізняють три типи держав: однонаціональні, двонаціональні та багатонаціональні.

  • Однонаціональними вважаються країни, у яких понад 90 % становлять представники однієї нації. До них належить більшість держав Європи, Латинської Америки, Австралія, арабські країни Аравійського півострова та Північної Африки.
  • Двонаціональні – це країни, у яких абсолютну більшість становлять дві нації. До цього типу відносять Канаду (де переважають англоканадці та франкоканадці), Бельгію (у якій живуть фламандці й валлони), Кіпр (у якому є греки-кіпріоти і турки-кіпріоти) та деякі інші країни.
  • Найбільше у світі багатонаціональних країн. Вони переважають в Азії та Африці (крім північної частини). Перше місце у світі за цим показником посідає Індія, в якій проживає понад 150 націй і народностей. Майже стільки ж їх в Індонезії. Багатонаціональною державою є і США. У Європі такими країнами є Швейцарія, Велика Британія, Іспанія, Боснія і Герцеговина, Молдова. Саме в країнах із багатонаціональним складом населення часто загострюються міжетнічні суперечності.
Домашнє завдання: 54, 55, записати етнічні групи населення України.


Релігія, як явище культури - 28.04.21 (асинхронно)

Записати конспект:
Релігія — це світогляд і світовідчуття та відповідна поведінка лю­дини, що ґрунтується на вірі в існування надприродного. Для суспіль­ства релігія є об’єднанням загальнолюдських цінностей і норм, невід’ємною частиною культури й окремої людини та етносу в цілому. Сучасна класифікація релігій базується на їх розподілі залежно від поширення і чисельності вірян.

Релігія (від лат. Religio — «благочестя», «побожність», «свя­тиня», «предмет культу»)— одна з форм культури, світогляд, що полягає в поклонінні вищим силам, а також освяченні норм моралі.

Релігія відігравала і продовжує відігравати важливу роль як в особистому і соціальному житті людей, у житті держави, такі в міжнародних відносинах. Значним є внесок релігії у форму­вання етносів, у розвиток їхньої культури, державності.

Україна— багатоконфесійна держава, на 1 червня 2000 року офіційно було зареєстровано 24,3 тис. релігійних організацій-громад, що належать до 90 конфесій . Найбільш численними є християнські конфесії.





Традиційні

Source: https://lectures.7mile.net/geography-8/naselennia/religiya-yak-yavishche-kulturi-svitovi-religiji-regionalni-vidminnosti-religijnikh-viruvan-v-ukrajini.html

Фетишизм (Західна Африка)

Тотемізм (у аборигенів Америки і Австралії)

Шаманизм (у народів Сибіру і Кореї)

Культ пращурів(у народів Східної Азії)


Етнічні

Індуїзм (Індія)

Іудаїзм (Ізраїль)

Конфуціанство (Китай)

Даосизм (Китай)

Синтоїзм(Японія)

Джайнізм (Індія)

Зороастризм (Індія, Іран)


Світові

Християнство

Іслам

Буддизм



Трудові ресурси. Кількість і якість трудових ресурсів - 30.04.21

Трудові ресурси – частина населення  країни, яка володіє необхідними  фізичними   і   духовними   здібностями,   загальноосвітніми   і   професійними  знаннями для роботи  в господарстві.  До них відносять людей працездатного  віку  (крім   інвалідів),   підлітків   і   пенсіонерів,   які   працюють.   Кількість  працездатного населення залежить від його чисельності, вікового і статевого  складу  (чим  більше  жінок, дітей  і  людей  похилого  віку,  тим  нижча  питома  працездатного        населення),    чисельності    працюючих       підлітків   і  осіб  пенсійного віку, межами працездатного    віку, встановленого  в даній  країні.

Нова ситуація на ринку праці України, коли в більшості ре­гіонів людей, що шукають роботу, набагато більше, ніж вільних робочих місць, стає причиною конкуренції між працівниками. Ро­ботодавець тепер має велику можливість вибору і висуває більш високі вимоги до працівників: до їхніх знань, умінь, дисципліни та організованості. Все більше з’являється робочих місць у малих підприємствах, де вже недостатньо бути простим виконавцем, а необхідно вміти самостійно приймати рішення.

Крім того, умови життя і вимоги до працівників так швидко змінюються, що раз здобута освіта вже не може забезпечити конкурентоспроможність на ринку праці на все подальше жит­тя. Тому сучасний працівник повинен здобувати нові знання і вміння, тобто займатися самоосвітою.

 Домашнє завдання: параграфи 55, 56; шляхи вирішення безробіття.


Зайнятість населення. Проблеми зайнятості населення - 05.05.21 (асинхронно)

Зробити конспект по параграфу 56, підготуватись до контрольної роботи.

Зайнятість — це діяльність громадян, пов’язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і приносить їм дохід у грошовій або іншій формі.

Усе зайняте в господарстві населення розподіляється між галузями матеріального виробництва та невиробничої сфери. Показники зайнятості в сільському господарстві, промисловості та сфері послуг відображають рівень розвитку держави або її економічне спрямування (аграрна, високорозвинута, «банановий острів» і т. п).

Зайнятість поділяють, залежно від тривалості і режиму, на повну й неповну (добровільну та вимушену); від сфери застосування праці — на основну (первинну) і додаткову (вторинну).


Контрольна робота - 07.05.21

Код доступу 6635968




Source: https://lectures.7mile.net/geography-8/naselennia/religiya-yak-yavishche-kulturi-svitovi-religiji-regionalni-vidminnosti-religijnikh-viruvan-v-ukrajini.html


Source: https://lectures.7mile.net/geography-8/naselennia/religiya-yak-yavishche-kulturi-svitovi-religiji-regionalni-vidminnosti-religijnikh-viruvan-v-ukrajini.html


Source: https://lectures.7mile.net/geography-8/naselennia/religiya-yak-yavishche-kulturi-svitovi-religiji-regionalni-vidminnosti-religijnikh-viruvan-v-ukrajini.html


Source: https://lectures.7mile.net/geography-8/naselennia/religiya-yak-yavishche-kulturi-svitovi-religiji-regionalni-vidminnosti-religijnikh-viruvan-v-ukrajini.html


Source: https://lectures.7mile.net/geography-8/naselennia/etnosi-najposhirenishi-movni-sim-ji-odnonatsionalni-ta-bagatonatsionalni-krajini.html


Source: https://lectures.7mile.net/geography-8/naselennia/etnosi-najposhirenishi-movni-sim-ji-odnonatsionalni-ta-bagatonatsionalni-krajini.html

Комментарии