Географія 6 клас

 Озера - 22.03.2021

Озеро – природна заглибина на суходолі, заповнена водою.

Типи озер за походженням озерних улоговин: вулканічні, льодовикові, тектонічні, загатні,  лиманні, карстові.

Домашнє завдання; параграф 44, значення озер.



Болота - 24.03.2021

            Болота виникають при заростанні озер. Спочатку на дні озера відкладаються мул, пісок, рештки рослин. Озеро поступово міліє. Підводна рослинність змінюється надводною, вологолюбною, що вкриває всю його поверхню. Коли ці рослини відмирають, їхні рештки відкладаються на дні. З часом вони нагромаджуються, ущільнюються і перетворюються на торф. Так на місці озера з’являється болото.

                Болото – надмірно зволожена ділянка суходолу з шаром торфу не менш як 30 см. Поділяють болота за джерелом живлення та характером рослинності на верхові, низинні і перехідні.  Болота мають величезну роль накопичувача та фільтра води у природі. Тому від тотального осушення боліт людина переходить до охорони їх унікальних комплексів.





Домашнє завдання: параграф 45.


Льодовики. Багаторічна мерзлота - 05.04.2021

Нині льодовики займають тільки 11 % суходолу. Вони збереглися у високих горах та за Полярними колами. Материк Антарктида покритий льодом завтовшки близько 4 км. Лід має властивість стікати схилами гір і танути, живлячи річки і струмки. Сповзаючи вниз гірськими долинами, льодовики поступово розширюють і поглиблюють їх. На схилах гір утворюються округлі поглиблення. Льодовик руйнує, переносить гірські породи, створює нові форми рельєфу.

Покривні льодовики сповзають у навколишні води морів, океанів, від них відколюються частини й утворюються брили льоду — айсберги, що дрейфують в океані. Окраїнні частини покритого льодовика знаходяться на плаву в океані — шельфові льодовики.




Домашнє завдання: параграф 46.


Підземні води, умови їх утворення - 07.04.21 (асинхронно)

Опрацювати відповідний параграф (конспект).






Підсумковий урок з теми: " Гідросфера" - 12.04.21


Домашнє завдання: план опису озера та підготуватись до контрольної роботи.


Контрольна робота з теми " Гідросфера" - 14.04.21 (асинхронно)

Код доступу 8877056


Складові біосфери, особливості їх поширення на земній кулі - 19.04.21

Чітких меж біосфери немає. Вона розміщується в межах інших оболонок (показано на малюнку). Всі живі організми пристосовуються до життя у різноманітних умовах. Поширення живих організмів на Землі дуже нерівне.  До полюсів кількість їх видів постійно зменшується.  Це залежить від клімату.

Складниками біосфери є такі основні групи живої природи: рослини, тварини, бактерії, гриби, віруси.

В приекваторіальній зоні суходолу, з високими температурами та великою кількістю опадів протягом усього року, розвивається розкішна рослинність.  Верхівки дерев змикаються, утворюючи непроникне для сонячних променів зелене шатро. Рослинність настільки густа, що ліси майже непрохідні.  Дуже багато тварин і птахів маскуються серед квіток та листя цього вічнозеленого лісу.

На північ та південь від екватора в зоні тропіків, де температури високі, а опадів мало, клімат посушливий.  Рослинність бідна, тварин мало.  Багато з них зариваються в пісок або живуть у норах (змії, ящірки, дрібні ссавці). Інші можуть тривалий час не пити воду (верблюди) або пробігати великі відстані в її пошуках (антилопи).

У помірних широтах, де температура змінюється за сезонами, а опадів випадає мало, формуються степи – величезні простори вкриті переважно трав'янистою рослинністю. На територіях з достатньою зволоженістю ростуть ліси, дерева яких на зиму скидають листя.  На півдні України поширені степи, а північ та центр України вкриті лісами. 

Домашнє завдання: опрацювати парагра 49.


Властивості грунтів. Грунтовий покрив - 21.04.21 (асинхронно)

Ґрунт — верхній тонкий пухкий шар земної кори, якому властива родючість.

Для того щоб утворився шар ґрунту завтовшки 2,5 см, має пройти від 1 до 25 століть.

Ґрунтознавство — наука, що вивчає ґрунти, їхнє походження, розвиток, склад, властивості, закономірності поширення, формування, родючість, їхнє раціональне використання.

Фундатором ґрунтознавства є видатний учений, професор Василь Васильович Докучаєв.

Ґрунти утворюються з пухких гірських порід після появи на них рослинності, тварин та значної кількості мікроорганізмів.

Отже, як утворюється ґрунт ми з вами дізналися. Також ґрунт має властивість, без якої жодна рослинка не здатна вирости – це родючість.

Родючість — здатність ґрунту забезпечувати рослини елементами мінерального живлення та водою. Залежить від перегною – гумусу.

Гумус (перегной) утворюється внаслідок процесу розкладу й окислення решток рослин і тварин під впливом мікроорганізмів.


Домашнє завдання: зробити конспект та опрацювати параграф 50.




Природні комплекси як наслідок взаємозв'язки компонентів природи - 26.04.21

У природі спостерігається взаємозв’язок усіх оболонок. Гірські породи, повітря, вода, рослинність і тваринний світ – це складові геосфери.

Природний комплекс — сполучення компонентів (складових частин) природи, які взаємодіють між собою й утворюють єдину систему. До компонентів природного комплексу належать повітря атмосфери, води гідросфери, рельєф і гірські породи літосфери, ґрунти й живі організми.

 



Домашнє завдання: параграф 51.



Природні зони Землі. Практична робота 8 - 28.04.21 (асинхронно)

Опрацювати параграф 52 (конспект).

ПРАКТИЧНА РОБОТА 8. Ознайомлення з одним з природних комплексів.

Завдання: описати (на вибір) природну зону.
Записати висновок.




Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу - 05.05.21

 









Комментарии